WORKSAD

Services

ORGANİZASYON ŞEMASI

Organizasyon Şeması

İşletmelerde çalışanların belirli bir disiplin ile konumlandırılması gerekir. İş bölümü yapılması tek başına yeterli değildir. Çalışanların sistem içinde birbirine bağlanması gerekir. Bu durumun yazıya dökülmüş haline de organizasyon şeması adı verilir. Organizasyon şeması tablo şeklinde de hazırlanabilir. Şema en üst seviyeden en alt seviyeyi kapsamalıdır. Her personelin şema içindeki yeri kesin olarak belirlenmelidir. Bu sayede görev ve sorumluluk bilinci de yerine oturmuş olur. Organizasyonlar genel olarak işletmeyi kapsayabilir. Bölümlere özel şemalar da hazırlanabilmektedir. Şemaların anlaşılabilir ve açıklayıcı olması önemlidir.

 Organizasyon Şemaları Nasıl Hazırlanır?

  Organizasyon şeması her zaman en üst makamdan başlar. Genel müdür, müdür ya da işletme müdürü bu makamın adı olabilir. Üst makam tek bir kişiden oluşur. Buna bağlı alt birim bir ya da birden fazla olabilir. Makamlar paralel olarak da ilişki içindedir. Hiyerarşik düzen dikey olarak anlaşılabilir olmalıdır. Organizasyon şemalar işletmelerde insan kaynakları tarafından hazırlanır. İnsan kaynaklarının yeterli olmadığı durumlarda bu hizmet dışarıdan da alınabilir. Yeni açılan tesisler personel desteğiyle birlikte bu disiplinleri kurumlardan alabilir. İnsan kaynakları hizmetleri uzman firmalar tarafından verilmektedir. Bu firmalarda işletmeye özel şemalar oluşturulabilir. Şemalar üzerinde unvan ve isim değişikliği yapmak yeterlidir. Personel evrakları arasında yer alan şemalar yönetim tarafından onaylanmış olmalıdır.

 Şemalarda Yer Alan Birimler

  Şemalar ana birimler üzerinden oluşturulur. Genel müdür, işletme müdürü gibi birimler başlangıç noktasıdır. Müdür yardımcısı müdürün bağlı olduğu kişidir. Müdür yardımcısına bağlı kişi ve departmanlar olabilir. İnsan kaynakları ve muhasebe bunlardan bazılarıdır. Satın alma ve idari işler de bu kısma eklenebilir. Her departman öncelikli olarak adı ile anılmaktadır. Departmanlarda çalışan kişiler için ayrı şema çizilmez. Departman içinde yalnızca müdür ve yardımcısı hiyerarşiye dahildir. Kişiler değişse de organizasyon şeması değişmemektedir. Bakım-Onarım, Kalite ve Güvenlik gibi birimler destek birimleridir. Şemada uygun olan kısımda yer almalıdır. Hiyerarşik ya da paralel görev bağı ile konumlandırılabilir. Tesise özel diğer departmanlar önem ve işleyiş durumuna göre yerleştirilir.

 İnsan Kaynakları Hizmeti

  İnsan kaynakları konusunda firmamız ve çalışanlarımız uzmanlaşmıştır. Görev tanımı ve organizasyon şeması gibi konularda hızlı çözümler ortaya konmaktadır. Hazır şemalar işletmenize uyarlanmakta ve gerekli değişiklikler yapılmaktadır. Personel desteği ile birlikte bu çalışmalardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca işletmenizde insan kaynakları biriminin oluşturulmasını da talep edebilirsiniz. Personelle beraber gerekli evrak altyapısı da hazırlanmaktadır. İşletmenin özel ihtiyaçlarına göre gerekli çalışmalar yapılır. Eksiksiz bir organizasyon şeması hazırlanır ve tüm personel bilgilendirilir. Şemada er alan tüm departmanların görev tanımları da oluşturulmalıdır. Tanımlar iş alanına göre hazırlanır ve personele tebliğ edilir. Firmamız bu sistemleri kurduktan sonra sistematik olarak ik denetimi yapmaktadır. Denetimler sırasında görülen eksiklikler düzeltilir ve iyileştirmeler yapılır. Böylece iş disiplininde ve verimlilikte kayıp yaşanması engellenir.

BİZE ULAŞIN
İletişim
  • Hacı Halil Mh. Çeşme Cd. No: 33/8
    Gebze – Kocaeli
  • +90 262 643 00 50
  • info@worksad.com
  • Pazartesi – Cuma 09:00 – 18:00
  • Cumartesi 09:00 – 13:00